(labots)
Par novecošanu bieži vien tiek runāts čukstus, un mēs mēdzam apiet šo tēmu, dodot priekšroku jaunībai un vitalitātei. Tomēr tā notiek ar mums visiem, un tajā ir gan skaistums, gan problēmas.
Šajā ceļojumā ir svarīgi būt informētam un sagatavotam tam, kas mūs sagaida, un nebūt pārsteigtam.
Lūk, 7 novecošanās aspekti, par kuriem bieži vien netiek runāts un kuri var mainīt mūsu domāšanu par novecošanu.
1. Fiziskas izmaiņas, no kurām nav iespējams izvairīties
Lai arī kā mēs gribētu no tā izvairīties, tomēr laiks prasa savu artavu. Padziļinās grumbas, āda kļūst plānāka, parādās vecuma plankumi – atgādinājumi, ka neviens krēms vai maisījums tos nevar pilnībā paslēpt. Arī mati plāninās un kļūst sirmi, pakāpeniski pārveidojot mūsu atspulgu spogulī.
Patiesībā ķermenis zaudē arī muskuļu masu un spēku. Nacionālais novecošanās institūts norāda, ka pēc 30 gadu vecuma pieaugušie ik pēc desmit gadiem zaudē aptuveni 3-8 % muskuļu masas. Lai gan šis process ir dabisks, tas nenozīmē, ka vienīgā iespēja ir padoties. Nodarbojoties ar spēka treniņiem arī vēlākos dzīves gados, mēs varam saglabāt izturību un spējas.
2. Mati kļūst nepaklausīgi
Novecošana sagādā pārsteigumus, un daži no tiem parādās negaidītās vietās. Uzacis var kļūt plānas, un uz zoda vai augšējās lūpas var izaugt nepaklausīgi matiņi.
Vīriešiem var šķist, ka galvas mati ir nedaudz izretinājušies, bet ausīm vai degunam pēkšņi sāk ataugt spalvas. Sākumā tas var šķist nepatīkami, taču tās ir tikai izmaiņas mūsu pašaprūpes paradumos. Neatkarīgi no tā, vai jūs pieņemat šīs pārmaiņas vai meklējat veidus, kā ar tām tikt galā, zināšanas par to, ko sagaidīt, var mazināt negaidīto.
3. “Kāpēc es šeit ierados?”
Atmiņas zudumi – jūs ieejat telpā un aizmirstat, kāpēc tur iegājāt, vai arī jums ir grūtības atcerēties vārdus un sīkas detaļas. Bieži vien tā ir normāla novecošanās sastāvdaļa, un tas nebūt nenozīmē kognitīvo spēju pasliktināšanos. Šī kaite norāda, ka periodiska aizmāršība ir parasta parādība, un to var novērst ar garīgo vingrinājumu palīdzību. Smadzeņu aktivitātes uzturēšana, lasot, minot mīklas vai pat apgūstot jaunas prasmes, var stiprināt atmiņu un koncentrēšanās spējas.
“Smadzenes ir kā muskuļi – jo vairāk tās izmantojat, jo spēcīgākas tās kļūst.”
4. Ēdiens zaudē savu pievilcību
Ar vecumu mūsu garšas un smaržas sajūtas kļūst blāvākas, tāpēc ēšana vairs nav tik patīkama. Var samazināties apetīte vai arī mums var būt grūtāk panest noteiktus ēdienus. Uztura speciālisti iesaka mazākas, uzturvielām bagātas maltītes, kas saudzē gremošanas sistēmu. Tā kā organismam samazinās vajadzība pēc kalorijām, vitamīni un minerālvielas kļūst vēl svarīgāki.
Lasi vēl: Uz rokas rakstīts: Ko sirds līnija saka par likteni un kam lemts būt vienam
Svaigi augļi, dārzeņi, pilngraudu produkti un liesas olbaltumvielas dod mums enerģiju, nepārslogojot organismu.
Šķir otru lapu, lai lasītu turpinājumu….
Tevi noteikti interesēs
- TOP 5 mēteļi 2025. gada pavasarim: sievietes, kas vēlēsies izskatīsies kā smalkas francūzietes, bez šāda apģērba nevarēs iztiktby Laura Blūma
- Aldis Gobzems atklāj, kāpēc viņš patiesībā nomainīja savu latvisko vārdu un uzvārdu, kļūstot par “spāni”by Laura Blūma
- Dārzkopji, pārliecinieties, ka esat to izdarījuši pirms februāra sākuma – šeit ir norādīts, ar ko vajadzētu apkaisīt kokus un krūmusby Anete Vītola